دوربین هاسلبلاد و DSLR
دوربین هاسلبلاد و DSLR

بررسی تفاوت دوربین هاسلبلاد با DSLR

تفاوت دوربین های هاسلبلاد با دوربین های dslr  نکته مهمیه که حتما دونستنش براتون جالبه . همراه من باشید و این پست رو تا انتها بخونید .

در عکاسی دیجیتال معمولا سنسور بزرگتر به معنای کیفیت بهتر هست . به دوربین هایی که ابعاد قسمت فعال سنسور یا فیلم آنها بزرگتر از 24*36 میلیمتر _ فول فریم و کوچکتر از 4*5 _ لارج فرمت یا باشد مدیوم فرمت میگویند .

هاسلبلاد با دوربین های مدیوم فرمت اش به شهرت رسید .

مهمترین تفاوت مدیوم فرمت ها با فول فریم ها

اولین و مشهورترین تفاوت مدیوم فرمت ها با فول فریم ها در اندازه آن هاست , به عبارت ساده تر دوربین های مدیوم فرمت در مقایسه با دوربین های معمولی مثل یک تانک یا نفربر , در برابر یک ماشین معمولی هستند .

مدیوم فرمت ها نسبت به فول فریم ها , داینامیک رنج بالاتری دارند به این معنی که تن های نوری با دقت بالاتری به ثبت میرسند و دوربین از قابلیت بیشتری در ثبت تصاویر با دامنه تنهای نوری گسترده , برخوردار خواهد بود .

 

عمق میدان
عمق میدان

 

بررسی عمق میدان تصاویر در این دوربین ها

از دیگر تفاوت های مدیوم فرمت ها با فول فریم ها میتوان به عمق میدان تصاویر اشاره کرد . دوربین های مدیوم فرمت به دلیل بزرگتر بودن لنزها , فضای اتاق تاریک و فاصله بین لنز و حسگر بیشتر خواهد بود به همین دلیل میتوان تصاویری با عمق میدان بسیار کم و با بوکه های خیره کننده به ثبت رساند . همچنین به دلیل کیفیت بهتر و ابعاد بزرگتر لنزهای مدیوم فرمت , در دیافراگم های بسته هم , وضوح تصویر بالاتر خواهد بود و کمتر شاهد پراکندگی نور و انحرافات رنگی هستیم .

تفاوت سنسور
تفاوت سنسور

دیگه اینکه این دوربین ها به دلیل بزرگتر بودن سنسور و جمع آوری نور بیشتر , نویز کمتری دارند و کیفیت ثبت بسیار بالاتری نسبت به فول فریم ها .

و آخرین و چه بسا مهمترین تفاوتی که اینجا بهش میپردازیم , قیمت بسیار متفاوت این دو نوع دوربین هست . مدیوم فرمت ها قیمت های سرسام آوری دارند و عمدتا خرید آن ها صرفه داقتصادی ندارد , چیزی حدود چند صد میلیون !