عکاسی با موبایل انتخاب کنم یا دوربین ؟

برای پاسخ به این سوال باید به بررسی تفاوت های عکاسی با موبایل و عکاسی با دوربین بپرداریم . این مطلب رو حتما تا انتها بخوانید .

اولین موضوعی که معمولا برای کاربران تلفن همراه به عنوان دوربین اهمیت داشته , در دسترس بودن و راحتی استفاده از دوربین موبایل هست . که همین موضوع باعث شده تا در وهله اول طرفداران عکاسی با موبایل افزایش یابند و شاخه ای از عکاسی با این پلتفرم تحت عنوان موبایلگرافی ایجاد شود که طرفدارانش عکس های قابل تحسینی را با گوشی به اشتراک میگذارند .  اما اگر کمی دقیقتر به موضوع مورد بحث نگاه کنیم , ممکنه به سرعت موبایل رو برای عکاسی انتخاب نکنیم .

موبایل یا دوربین
موبایل یا دوربین

عکاسی با موبایل چه تفاوت هایی با عکاسی دوربین دارد ؟

خب مهمترین تفاوت دوربین گوشی با دوربین دیجیتال حرفه ای در سایز سنسور آنهاست . سایز سنسور دوربین های گوشی ( حتی بهترین گوشی موبایل ) معمولا بین 3 تا 5 میلیمتر هست در حالی که سایز سنسور دوربین های دیجیتال حرفه ای یا همان DSLR ها حداقل 16 میلیمتر است ! خب این تفاوت سایز سنسور تاثیر مهمی بر کیفیت ثبت تصویر و متعاقبا کیفیت چاپ آن دارد . شما تصاویر ثبت شده با گوشی رو به دلیل بهینه سازی شدن LCD آن بسیار با کیفیت میبینید اما موضوع اینجاست که شما هیچوقت نمیتونید عکسی رو که با گوشی حتی حرفه ای ترین گوشی ثبت کردید در هر سایزی چاپ کنید ! بله محدودیت چاپ دارین , چون عکسهایی که با گوشی ثبت میشوند در سایزهای بزرگ تر از شانزده در بیست و یک معمولا کیفیت قابل قبولی ندارند .

تفاوت عکس دوربین و موبایل

بررسی امکانات دوربین و موبایل برای عکاسی

نکته مهم دیگری که در بررسی عملکرد دو دوربین گوشی و دوربین DSLR میتوان به آن اشاره کرد , بحث امکانات این دو هست و آنکه حقیقتا دوربین های دیجیتال حرفه ای یا همان DSLR ها از امکانات متنوعی چون نقطه های فوکوس متعدد , کنترل عمق میدان , ثبت عکس با سرعت شاترهای مختلف و پرداختن دقیق تر به جزییات و … برخوردار هستند .

این در حالیست که دوربین های گوشی امکانات محدودتری دارند .

 

DSLR یا گوشی
DSLR یا گوشی

کدام به صرفه تر است ؟

خب حالا رسیدیم به بحث مبلغ و اینکه خرید دوربین به صرفه تر یا گوشی ؟ اگر بنا رو بر این بگذاریم که شما قصد خرید یک گوشی حرفه ای دارین و قطعا برای اینکار چیزی حدود 7 میلیون حداقل پول لازم دارید و به تهیه اکسسوری های جانبی عکاسی با موبایل برای فعالیت در شاخه موبایلگرافی مثل تهیه کیت های لنزی مختص گوشی موبایل یا سه پایه و هلدر های مخصوص هم فکرمیکنید , باید بگم که شما با همین مبلغ هم میتونید دوربین دیجیتال حرفه ای بخرید .

با این تفاسیر به نظر میاد در صورتی که به عکاسی با موبایل و شاخه موبایلگرافی که جذابیت های زیادی هم دارد علاقه دارید , دوربین گوشی رو انتخاب کنید .